а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресав

ресавиот
Вид збор: Придавка
Што е со реси.
Примери:
ресав фустан
ресави пердиња
ресав шал
Изведенки
ресест прид.
ресестиот
ресав, ресен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи