а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рерна

рерната
Вид збор: Именка, женски род
Дел од шпорет во кој се пече леб, месо, слатки итн.
Англиски: oven Германски: Backröhre Албански: furrë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Печеното е во рерната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи