а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репунца

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Отпечаток, жиг со кој се обележуваат предмети од благородни метали (злато, сребро).
Англиски: hallmark Германски: Repunze
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи