а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

република

мн. републики
Вид збор: Именка, женски род
Форма на државно управување при која населението ја избира врховната власт за определено време; самата држава со таква форма на управување.
Англиски: republic Албански: republikë
Употреба: Политика
Примери:
демократска република
FlexiMac
 менување на македонски глаголи