а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

републиканец

мн. републиканци
Вид збор: Именка, машки род
1. Приврзаник на републиканско управување.
Англиски: republican Албански: republikan
2. Член на републиканска партија.
Англиски: republican Албански: republikan
FlexiMac
 менување на македонски глаголи