а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репродуцира

репродуцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи, прави репродукција.
Англиски: reproduce Албански: riprodhoj
Примери:
Само ги репродуцирале неговите слики.
Ја репродуцираа тонската снимка.
2. Обнови, обновува нешто задржано во сеќавањето.
Англиски: repeat Албански: reprodukoj, përsëris
Примери:
Можеше да го репродуцира целиот разговор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи