а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репродуктивец

мн. репродуктивци
Вид збор: Именка, машки род
Репродуктивен уметник, оној што работа на репродукција.
Албански: reproduktues
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи