а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репродуктивен

репродуктивна
Вид збор: Придавка
1. Кој се однесува на репродукција.
Албански: reproproduktiv
Употреба: Уметност
Примери:
Репродуктивна уметност.
Репродуктивни уметници.
2. Кој се однесува на биолошка репродуција.
Англиски: reproductive Албански: reproduktiv
Употреба: Медицина
Примери:
Репродуктивен нагон.
Репродуктивна медицина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи