а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репрограмира

репрограмираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Преуреди, преуредува програма, изврши, врши повторно програмирање целосно или делумно.
Англиски: reschedule Албански: reprogramim
Примери:
Банката ги репрограмира долговите на државата.
2. Менување на програмот, одново програмирање на софтверот.
Англиски: re-program Албански: reprogramim
Употреба: Информатика
Примери:
Го репрограмирав печатењето на месечниот извештај.
Изведенки
репрограмирање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи