а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репризира

репризираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Врши, изврши, даде, дава реприза.
Англиски: repeat
Примери:
Театарот ќе ја репризира претставата во сабота.
Изведенки
репризирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи