а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реприза

мн. репризи
Вид збор: Именка, женски род
1. Во театарот - повторна изведба на една пиеса, особено првата претстава по премиерата.
Англиски: repetition Француски: reprise Албански: reprizë
2. Повторување на некој дел од музичко дело.
Англиски: repetition Француски: reprise Албански: reprizë
Употреба: Музика и танц
Примери:
Репризата беше поуспешна од премиерата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи