а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репресија

мн. репресии
Вид збор: Именка, женски род
Казнена мерка од државни органи, средства на присила, скротување.
Англиски: repression
Примери:
Репресија врз оние што учествувале во протестите.
органи на репресија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи