а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репресира

репресираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Врши притисок, применува казнени мерки, спроведува репресија и репресалии врз некого.
Англиски: repress
Употреба: Политика
Примери:
Властите ги репресираа бунтовниците.
Изведенки
репресирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи