а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репресалии

репресалиите
Вид збор: Именка, множина
Казнени мерки применувани од една држава како одговор на противправни дејства на друга држава; присилни мерки, одговор на сила со сила, казнен потфат.
Англиски: reprisal
Употреба: Дипломатија
Примери:
Репресалии над мирното население.
Крвави репресалии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи