а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репрезентација

мн. репрезентации
Вид збор: Именка, женски род
1. Екипа што претставува некого или нешто на некој натпревар (претставништво, избраници, застапници).
Англиски: national team Албански: ekip kombëtar
Употреба: Спорт
Примери:
државна репрезентација
2. особен изглед, достоинствено држење
Англиски: representation
Употреба: Преносно значење
3. Претставување пред официјални гости, деловни партнери, пред јавноста преку соодветни постапки заради одржување на угледот.
Англиски: representation
Употреба: Економија
4. Средства, трошоци што се даваат како подарок или како реклама од некоја фирма, обично со ознаките на фирмата.
Англиски: representation
Употреба: Економија
Примери:
Секоја година на соработниците им даваа репрезентација календари, пенкала и сл.
Немаше ништо за репрезентација.
Изведенки
репрезентациски прид.
репрезентацискиот
Пример: репрезентациски примерок, репрезентациски подготовки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи