а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репрезентативец

мн. репрезентативци
Вид збор: Именка, машки род
Претставник во меѓународни натпревари.
Англиски: international player
Употреба: Спорт
Примери:
Постојан репрезентативец во фудбал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи