а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репортер

мн. репортери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14108
Соработник во весник, радио, телевизија кој собира дневни новини.
Англиски: reporter
Примери:
Спортски репортер.