а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репортажа

мн. репортажи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10424
Новинарски опис на настани, општествени појави, места и сл.
Англиски: coverage Француски: reportage
Примери:
Беше познат по своите репортажи од Африка.
Звучна репортажа.
Филмска репортажа.
Репортажа во слики.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК