а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реповадач

мн. реповадачи
Вид збор: Именка, машки род
Машина за вадење (собирање) репи (репки, трупки).
Употреба: Земјоделство
Примери:
обичен реповадач
реповадач со решеткави дискови
Изведенки
реповадачка ж.
мн. реповадачки
реповадач