а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реплицира

реплицираат; реплицирал; реплициран; реплицирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 19180
1. Направи, прави забелешка на нечиј одговор.
Англиски: reply Албански: replikoj
2. Дава приговор, прави реплика во тек на некоја дебата.
Англиски: reply Албански: replikoj
Изведенки
реплицирање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК