а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реплика

мн. реплики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5673
1. Одговор, забелешка на нечиј говор.
Англиски: reply Албански: përgjigj
2. Одговор од место на говорник на собрание, конгрес и сл.
Англиски: reply Албански: përgjigj
Примери:
Следуваше остра реплика од страна на водачот на опозицијата.
3. Во театарот - зборови на едно лице по кои зборува друго лице.
Англиски: reply Албански: përgjigj
Употреба: Сцена
4. Повторување музичка фраза со друг глас или во друга тоналност.
Англиски: repetition Албански: ripërsërit
Употреба: Музика и танц
5. Копија на уметничко дело.
Англиски: replica Албански: kopje
Употреба: Ликовна уметност