а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репка

мн. репки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19525
Вид зеленчук со сочни корење.
Латински: Brassica rapifera Англиски: turnip Албански: rrepë, karrotë
Употреба: Ботаника
Примери:
Засадил дедо репка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК