а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репетиција

мн. репетиции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30290
Разучување или пробно изведување на драмско или музичко дело.
Англиски: repetition
Употреба: Сцена
Примери:
репетиција на пиесата
(разг.) генерална репетиција
Изведенки
репетициски прид.
репетицискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК