а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репетира

репетираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 49010
1. Спроведува репетиција на нешто, разучува, се готви за публичен настап.
Англиски: repeat Албански: përsëris, repetoj
Примери:
Секој ден ја репетираме драмата.
2. Помага некому во усвојувањето на некакви знаења.
Албански: përsëris
Примери:
Заради него мораше тој да ги репетира лекциите.
3. Става куршум во цевка пред да пука.
Албански: repetoj
Употреба: Воен термин
Примери:
Беше преслаб за да ја репетира пушката.