а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репете

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 29793
Повторување, обично: повторно добивање јадење.
Англиски: second helping Албански: përsëritje, repete haje
Употреба: Гастрономија , Разговорно
Примери:
Ќе си земем репете.
Изрази
Тој ќе си добие репете - ќе биде казнет по вторпат; ќе добие ќотек.