а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репетент

мн. репетенти
Вид збор: Именка, машки род
1. Учител што го повторува со учениците материјалот обработен на часот.
Англиски: coach Албански: repetent
Употреба: Образование
2. Ученик што го повторува одделението или класот, повторувач.
Англиски: repeater Албански: ngelavç, përsëritës
Употреба: Образование