а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репер

мн. репери
Вид збор: Именка, машки род
1. Највисока висинска точка на цврста подлога според која се врши нивелирање.
Англиски: landmark Албански: piketë
Употреба: Геологија
2. Знак, обележје, референтна карактеристика според која се врши споредување или карактеризирање.
Англиски: classic example Албански: shembull klasik, reper
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој производ е репер за добар квалитет.
Неговите постигнувања во спортот се репер за младите спортисти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи