а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репертоар

мн. репертоари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8956
1. Сите драмски, музички, сценски дела што се изведуваат во определена сезона во еден театар.
Англиски: repertoire Албански: repertuar
Употреба: Сцена
Примери:
Неговите дела не се симинаат од репертоарот на театрите во земјата.
2. Круг на улоги што ги игра некој артист или сите музички, литерарни дела што ги изведува некој пејач, музичар, рецитатор и сл.
Англиски: repertoire Албански: repertuar
Употреба: Сцена
Примери:
Го испеа целиот свој репертоар.
3. Збир на дела, целокупно знаење.
Англиски: repertoire Албански: repertuar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Богат репертоар на модерни игри.
Ограничен репертоар на отворања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК