а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реперкусија

мн. реперкусии
Вид збор: Именка, женски род
1. противдејство, противудар
Англиски: repercussion Албански: kundërveprim, pasojë
Примери:
Какви реперкусии се очекуваат?
2. одглас, одраз
Англиски: effect Албански: efekt, jehonë
Примери:
Реперкусиите на новата економска политика.
3. Повторување на иста тема во варијанти.
Англиски: variation Албански: reperkusion
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи