а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реперкуира

(се) реперкуираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Се одрази, се одразува како последица од некаква активност, некое дејство.
Англиски: affect
Примери:
Нивното однесување се реперкуира врз успешноста на проектот.
2. Се одбива, се јавува како реакција, противдејствува.
Англиски: reflect
Примери:
Светлината се реперкуира од огледалото.
Изведенки
реперкуирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи