а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репа

мн. репи
Вид збор: Именка, женски род
Вид трупка, репка, коренест зеленчук што се употребува во исхраната и во индустријата.
Латински: Brassica rapifera Англиски: turnip Албански: rrepë, karrotë
Употреба: Ботаника
Примери:
шеќерна репа (Beta vulgaris)
добиточна репа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи