а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репатријација

(едн.) репатријацијата
Вид збор: Именка, женски род
Враќање во татковината на иселеници, емигранти, заробеници и сл.
Англиски: repatriation
Употреба: Дипломатија
Примери:
Апелот како и многупати досега така и на ова Генерално собрание, е репатријација, враќање на родните огништа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи