а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репатрира

репатрираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Врати, враќа некого во татковината од емиграција, заробеништво; изврши, извршува репатријација.
Англиски: repatriate Албански: riatdhesoj
Употреба: Дипломатија
2. (се репатрира) Се врати, се враќа во татковината од емиграција, заробеништво и сл.
Англиски: repatriate Албански: riatdhesoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи