а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репарира

репарираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Надомести, надоместува штета.
Англиски: compensate
2. Поправи, отстрани дефект, доведе во ред.
Англиски: repair
Примери:
Го репарираа кровот на музејот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи