а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репарација

мн. репарации
Вид збор: Именка, женски род
1. Надомест на штета причинета во војна, што му ја плаќа победениот на победникот, воена отштета.
Англиски: reparation Албански: reparacion, meremetim, riparim
Употреба: Дипломатија
Примери:
Репарации за Втората светска војна.
2. Задоволување за навреда.
Англиски: satisfaction Албански: satisfaksion
Примери:
Репарација за лажните написи.
3. Доведување во исправна состојба.
Англиски: repair Албански: riparim
Примери:
Репарација на уништеното ткиво.
Репарација на дел од музејот.
Изведенки
репарациски прид.
репарацискиот
Пример: репарациски договори
FlexiMac
 менување на македонски глаголи