а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репаратор

мн. репаратори
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист за репарација, лице што врши репарација.
Изведенки
1. репараторка ж.
мн. репараторки
2. репараторски прид.
репараторскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи