а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реосигури

реосигурат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Повторно осигури, осигурува; двојно осигури, осигурува заради подобра сигурност и за поголема отштета.
Англиски: reinsure
Употреба: Економија
Примери:
Тие го осигурија и реосигурија имотот во две осигурителни фирми.
Тој го реосигури станот.
2. (се реосигури) Двојно се заштити, повторно или (двојно) повеќекратно се осигури.
Англиски: reinsure
Употреба: Економија
Примери:
Фирмата се реосигури на 10 години од пожар.
Изведенки
1. реосигурува несв.
(се) реосигуруваат
2. реосигурување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи