а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реорганизатор

мн. реорганизатори
Вид збор: Именка, машки род
Човек што спроведува реорганизација.
Англиски: reorganizer
Употреба: Административен термин
Изведенки
1. реорганизаторка ж.
мн. реорганзаторки
2. реорганизаторски прид.
реорганизаторскиот
Пример: Реорганизаторски активности. Реорганизаторски идеи и планови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи