а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рен

мн. ренови
Вид збор: Именка, машки род
Повеќегодишно растение со дебел цилиндричен месест корен, познат како лут корен што се користи во исхраната како зачинска билка.
Латински: Armoracia lapathifolia Англиски: Horseradish
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
ливадски рен
јапонски рен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи