а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ренѕа

ренѕаат
Вид збор: Глагол, несвршен
кенка, плаче, липа, цимоли
Англиски: whine
Примери:
Цел ден само ренѕа детено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи