а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ренѕало

мн. ренѕала
Вид збор: Именка, среден род
Лице, обично дете, што постојано плаче.
Англиски: whiner
FlexiMac
 менување на македонски глаголи