а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рентиран

рентираниот
Вид збор: Придавка
1. Што се дава под наем, под рента.
Англиски: rented
Примери:
рентиран камион
рентирани станови
2. Што е исплатлив, доходен.
Англиски: profitable
Примери:
рентиран влог
рентиран бизнис
FlexiMac
 менување на македонски глаголи