а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рента

рентаат; рентал
Вид збор: Глагол, несвршен
Издава под наем недвижен имот за да се здобие со приход.
Англиски: rent
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Тој го рента автомобилот и станот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК