а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рентабилност

(едн.) рентабилноста
Вид збор: Именка, женски род
рентабилен
Англиски: profitability Албански: rentabilitet
Употреба: Економија
Примери:
Рентабилноста на претпријатието.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи