а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реномиран

реномирани
Вид збор: Придавка
Кој е на добар глас, со реноме.
Англиски: famous
Примери:
реномирана издавачка куќа
реномирана фирма
Изведенки
реномираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи