а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ренде

мн. рендиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Дрводелско сечило за стружење штици, струг.
Англиски: rasp Турски: rende Албански: rende
2. Готварска направа за стружење продукти.
Англиски: grater Турски: rende Албански: rende
Примери:
(разг.) Го направи ренде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи