а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рендген

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Апарат за преглед на телото со помош на рендгенски зраци.
Англиски: X-ray device Германски: Röntgen Албански: rentgen
Употреба: Медицина
Примери:
Оди на рендген.
2. Снимка, преглед на рендген.
Англиски: X-ray picture Албански: rentgen
Употреба: Медицина
Примери:
Тој направи рендген на раката
FlexiMac
 менување на македонски глаголи