а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рендгенологија

рендгенологијата
Вид збор: Именка, женски род
Дел од медицината што ги изучува рендгенските зраци и нивната примена.
Англиски: radiology
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи