а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рендгенографија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Снимање на внатрешните страни на непрозрачни предмети со помошта на рендгенски зраци.
Англиски: X-ray examination
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи