а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рендгенограм

мн. рендгенограми
Вид збор: Именка, машки род
Слика на рендгенскиот наод.
Англиски: X-ray picture
Употреба: Медицина
Изведенки
рендгенограма ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи